AKTUALNOŚCI

  Chełmskie akcenty na festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą !

                       W czwartek 9 sierpnia 2007 o 17.00 w budynku kazimierskiej synagogi odbyła się projekcja dwóch reportaży wyprodukowanych na antenę ogólnopolską przez TVPSA oddział w Lublinie.
            Pierwszy z nich "Jesziwa Chachmej Lublin" opowiada o historii największej szkoły rabinackiej w świecie oraz o ponownym otwarciu synagogi w murach jesziwy w lutym tego roku. Drugi pt
."Ida Haendel- koncert w sepii" relacjonuje sentymentalną podróż do Chełma wybitnej skrzypaczki Idy Haendel, która w maju ubiegłego roku odwiedziła swoje rodzinne miasto.
                Pokaz poprowadziła autorka obu reportaży - Grażyna Stankiewicz. Projekcji towarzyły m.in. warsztaty muzyczne, wystawa fotograficzna, nauka talmudu, a także prezentacja smakołyków kuchni żydowskiej.

 

Drodzy Państwo,
     
życie wspomnieniami jest bardzo przyjemne, ale czas pomyśleć o tym, co może wydarzyć się wkrótce.
Pokłosiem spotkania członków i sympatyków naszego stowarzyszenia u Witka Stafińskiego w Kamieniu jest decyzja o zorganizowaniu II Światowego Zjazdu Chełmian, który planowany jest w maju 2008 roku.
      Ty razem tematem wiodącym będzie kultura prawosłwia. W Kamieniu został powołany sztab roboczy do zadań specjalnych, między innymi do odbycia pierwszych wstępnych rozmów  z osobami,
które z ramienia miasta i środowiska miałyby ten zjazd współtworzyć.
      W tej chwili powstaje zarys programu przyszłorocznego wydarzenia, który zostanie zaprezentowany po wakacjach. Tymczasem zapraszamy do współpracy osoby i instytucje, które zechciałyby wesprzeć naszą inicjatywę zarówno pomysłami jak i finansami.
       Licząc na Państwa zainteresowanie życzymy pięknego czasu wakacyjnego

                                        1 maja 2007
   Uwaga, Wielka Majówka ! W sobotę 26 maja o 11.00 w Chełmie  rozpocznie się piknik organizowany przez nasze stowarzyszenie.
Majówka będzie miała charakter "towarzysko roboczy". W czasie spotkania zostanie przedstawiony zarys działalności stowarzyszenia na najbliższy rok. Zapraszamy członków stowarzyszenia oraz osoby, które pragną wesprzeć nasze działania swoją pomysłowością i aktywnością. Bliższych informacji udziela Krzysztof Stafiński pod numerem telefonu 0 602 703 671.

                                     29 marca 2007
   W sobotę 24 marca w gościnnych progach cukierni Wojtka Hetmana odbyło się walne posiedzenie zarządu, członków i sympatyków Stowarzyszenia Światowy Zjazd Chełmian. Mistrzem ceremonii był, znakomity w tej roli, Janusz Krzywicki. Podczas spotkania zostało przedstawione sprawozdanie z dotychczasowej działalności stowarzyszenia. Była to również prawdziwa uczta dla wielbicieli hetmanowych słodkości, aromatycznej kawy i wybornego tokaju. 
 
 Ponieważ fotograf spóźnił się,  niestety nie udało się uwiecznić na wspólnym zdjęciu wszystkich gości. Natomiast ucieszyliśmy się nie tylko z okazji do ponownego spotkania, ale również z faktu, że nasza inicjatywa zainteresowała nowe osoby, które zgłosiły chęć uczestniczenia w kreowanych przez stowarzyszenie wydarzeniach. 
 Po kliknięciu na zdjęcie obejrzysz pozostałe fotki.