Dla historii tańca towarzyskiego na lubelszczyźnie
Marian Błaszczyk to synonim. Jeden z twórców tańca towarzyskiego w Lublinie. Wśród takich nazwisk, jak Zbigniew Kwiatkowski, Halina Zuska-Kozera, Danuta Spólnicka, czy też Teresa Kołodziej i Maria Błaszczyk- Marian miał niepoślednią rolę. Stanowił jedną z pierwszych par tańca towarzyskiego na lubelszczyźnie, wraz z p.Teresą Kołodziej (po mężu Łowczak), a później z małżonką Marią Błaszczyk. Przyczynił się do powstania pierwszego  w Lublinie Klubu Tańca Towarzyskiego - "ZAMEK". Także pierwszy Turniej w Lublinie odbył się przy jego znaczącym współudziale. To była połowa lat 60-tych, a Gościem honorowym był Prof. Marian Wieczysty.

            Trudno w tym  krótkim wspomnieniu o Marianie zawrzeć wszystkie jego osiągnięcia i zasługi jakie położył na niwie tańca dla naszego regionu. Jest to tym bardzie trudne, że trzy tygodnie temu  dzwonił do mnie ze szpitala. Bardzo cierpiał. To cierpienie było zawarte i w słowach i w atmosferze rozmowy. Może się domyślał, ale nie mówił o "końcu". Mówił o swoim pragnieniu:
Wskrzesić jeden z najbardziej znanych w Polsce turniejów jakim był Lubelski Koziołek.
           
Marian Był jego twórcą i realizatorem od wielu lat.Jestem przekonany, że nadszedł czas, aby zadośćuczynić jego woli.

           Marian Błaszczyk to tancerz, nauczyciel i działacz społeczny. Wychował wiele pokoleń tancerzy towarzyskich.Doprowadził do powstania w 1975 roku Lubelskiego Ośrodka Tanecznego, którego pierwsza siedziba mieściła się w prywatnym mieszkaniu Państwa Błaszczyków. Doprowadził swoim uporem i zapałem do tańca do powstania klubów tanecznych w Zamościu (Contra) w Lubartowie (Chochlik), w Lublinie Zamek i Lotan, w Biłgoraju i w Białej Podlaskiej. Znany był jako wspaniały, niekonwencjonalnie działający organizator. Marian to źródło upowszechniania tańca w szerokim tego słowa znaczeniu, organizator tanecznych imprez i nieskończenie wielu pomysłów. Sędzia tańca towarzyskiego,  nauczyciel tańca we wspomnianych Klubach, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublinie, a także wieloletni Prezes Oddziału Lubelskiego PTT. 

Odszedł od nas człowiek, którego pasją przez całe życie był taniec.

Żegna Cię środowisko lubelskich tancerzy i nauczycieli prostym słowem:             DZIĘKUJEMY!

                                                                      Jacek Jelinek